[ مرکز اخبار ]
همه چیز درباره استیبل‌کوین و دلایل استقبال شدید از آن
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ۸۶۹ بازدید کننده دسته ها: , برچسب ها: , , , ,

همه چیز درباره استیبل‌کوین و دلایل استقبال شدید از آن

همه چیز درباره استیبل‌کوین و دلایل استقبال شدید از آن

«استیبل‌کوین‌» (stablecoin) آخرین نوآوری در دنیای پرشتاب ارزهای دیجیتال است. استیبل‌کوین یا رمزارز باثبات در واقع نوعی ارز دیجیتال است که دارای پشتوانه واقعی دلار یا طلا بوده و یا اینکه با الگوریتمی خاص می‌کوشد ارزش آن را برابر با یک واحد پول رسمی معتبر حفظ کند.

در گزارش منتشر شده از سوی یک مجموعه ارایه‌دهنده کیف پول ارز دیجیتال که به تازگی منتشر شده آمده است: «تعداد پروژه‌های فعال استیبل‌کوین طی ۱۲ تا ۱۸ ماه گذشته به شکلی چشمگیر افزایش یافته است و فقط در چند هفته/ماه آینده قرار است حدود ۱۰ پروژه این چنینی به بازار عرضه شود.» در حال حاضر، بیش از ۵۰ رمزارز از نوع استیبل‌کوین در سراسر جهان عرضه شده است.

استیبل‌کوین (رمزارز باثبات) چیست؟

استیبل‌کوین (رمزارز باثبات) دسته‌ای از ارزهای دیجیتال هستند که قیمت آنها به دارایی ملموس در دنیای فیزیکی مرتبط است. این دسته از رمزارزها را می‌توان به هر چیزی مرتبط کرد. با این وجود، بیشتر استیبل‌کوین‌ها با پشتوانه ارزهای رسمی نظیر دلار یا یورو عرضه می‌شوند.

عملکرد استیبل‌کوین (رمزارز باثبات) به چه شکلی است؟

در مجموع دو نوع استیبل‌کوین داریم که یکی دارای «پشتوانه واقعی» (reserve-backed) و دیگری «الگوریتمی» (algorithmic) است.

استیبل‌کوین‌های دارای پشتوانه واقعی همانند پول معمولی هستند که از پشتوانه طلا برخوردارند. درست همانند پول نقد که با پشتوانه طلای بانک مرکزی عرضه می‌شود، استیبل‌کوین‌ها به ازای هر کوین خود از مقداری پشتوانه برخوردارند که معمولا دلار یا یورو هستند.

منتشرکنندگان رمزارزهایی نظیر تتر، مقداری دلار را در حسابی بانکی به ودیعه گذاشته و در ازای آن، توکن‌هایی به همان میزان ارزش عرضه می‌کنند. این دلارها معمولا دست‌نخورده می‌ماند تا وقتی که کسی بخواهد توکن‌های خود را دوباره به دلار تبدیل کند. همچنین این اطمینان وجود دارد که صاحب توکن همیشه می‌تواند آن را به دلار تبدیل کند.

دومین دسته از استیبل‌کوین‌ها دارای پشتوانه نیستند، ولی در عوض سازوکار آنها توسط یک الگوریتم مشخص اداره می‌شود.

گریک هیلمن (Garrick Hileman) که مدیر واحد پژوهش موسسه بلاک‌چین و نویسنده این گزارش است می‌گوید: « استیبل‌کوین‌های دارای الگوریتم از یک سری دستورات نرم‌افزاری برای انطباق عرضه و تقاصا به منظور هماهنگ‌سازی قیمت آن با دلار آمریکا استفاده می‌کنند.»

با افزایش تقاضا برای استیبل‌کوین‌ها‌ی الگوریتمی، عرضه آن نیز باید افزایش یابد تا قیمت آن باثبات بماند. در عین حال، با کاهش ارزش، به سازوکاری که بتواند عرضه را کاهش دهد نیاز است. این کاهش نیز با هدف تثبیت قیمت صورت می‌گیرد. بی‌تردید طراحی این نوع استیبل‌کوین‌ به مراتب‌ چالش‌برانگیزتر است. البته هنوز این دسته از رمزارزها نتوانسته‌اند عملکرد خوب خود را اثبات کنند.

بیسس (Basis)، ترا (Terra)، کاربن (Carbon) و فراگمنتس (Fragments) ‌از جمله استیبل‌کوین‌ها‌ی الگوریتمی هستند.

چرا به استیبل‌کوین نیاز داریم؟

یکی از مشکلات اصلی ارزهای دیجیتال، نوسانات شدید قیمتی آن است. نوسانات ۵ درصد و ۱۰ درصد در یک روز اصلا پدیده عجیبی در بازار ارزهای دیجیتال نیست. همین نوسانات شدید است که سبب شده برخی منتقدان به این نتجه برسند که ارزهای دیجیتال بیش از آنکه نوعی پول و یا دارایی باشند، ابزاری برای احتکار به منظور کسب سود از افزایش قیمت آن به شمار می‌روند.

استیبل‌کوین‌ها تلاشی برای بهره‌گیری از مزایای ارزهای دیجیتال (انتقال ارزش به صورت دیجیتال) و ترکیب آنها با ثبات و اعتماد موجود به پول‌های رایج است.

هیلمن می‌گوید: «برای میلیون‌ها انسان و نیز موسسات مختلف، نوسانات شدید دارایی‌های دیجیتال در سال گذشته سبب شد بسیاری از آنها فقط نظاره‌گر باشند و تمایلی به حضور در این عرضه نداشته باشند. استیبل‌کوین‌ها می‌توانند راه‌حلی برای این مساله داشته باشند و کاربردهایی که بیت کوین و یا اتر و یا سایر ارزهای دیجیتال با نوسان بالا فاقد آن هستند، نظیر بیمه، را به همراه آورند.»

کاربردهای استیبل‌کوین‌ چیست؟

اصلی‌ترین کاربرد استیبل‌کوین‌ها در حال حاضر، به عنوان ابزاری برای نقدشوندگی برای صرافی‌های ارز دیجیتال است. بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال توسط نظام‌های بانکی طرد شده‌اند که دلیل آن نیز ترس بانک‌ها از عدم رعایت مقررات توسط این صرافی‌هاست.

به همین دلیل، بسیاری از صرافی‌ها نمی‌توانند دلار یا یورو را از مشتریان خودبپذیرند. مشتریان از یک سو می‌خواهند خریدشان را با دلار انجام دهند و یا اینکه ارزهای دیجیتال خود را به دلار تبدیل کنند. استیبل‌کوین‌ها راه‌حلی ایده‌آل برای این مساله به شمار می‌روند.

البته طرفداران استیبل‌کوین‌ها بر این باورند که این فناوری امکان کاربردهای پیجیده‌تری را نیز فراهم می‌سازد که برای نمونه می‌توان به بیمه، قراردادهای هوشمند و وام اشاره کرد.

بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌ها کدامند؟

تتر (Tether) پرطرفدارترین استیبل‌کوین‌ است که در ابتدا توسط صرافی‌ها به جای دلار عرضه شد.

در گزارش بلاک‌ چین میخوانیم: «تتر (با نماد USDT) دومین ارز دیجیتال پرمعامله در دنیاست که حجم معاملات آن حدود ۶۰ درصد حجم بیت کوین است. تتر در اوایل سال ۲۰۱۸ تانست در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر از نظر حجم بازار جای گیرد.»

هیلمن می‌گوید: «سال گذشته تتر به ما نشان داد که تقاضایی واقعی برای استیبل‌کوین‌ در دنیا وجود دارد. ما شاهد استفاده گسترده از تتر در صرافی‌هایی نظیر پولونیکس بودیم که به سپرده شامل دلار آمریکا دسترسی نداشتند. این وضعیت سبب افزایش تعداد صرافی‌هایی شد که یا به طور کامل از نظام بانکی جدا شدند و یا اینکه تصمیم‌ گرفتند زیاد از نظام بانکی استفاده نکنند.»

استیبل‌کوین‌ها توسط چه کسانی عرضه می‌شود؟

استیبل‌کوین‌ها توسط استارتاپ‌های جدید و یا کسب‌وکارهای قدیمی‌تر حاضر در بازار ارزهای دیجیتال (نظیر سیرکل و یا جمینای) عرضه می‌شوند. در حال حاضر ۵۷ استیبل‌کوین‌ در بازار وجود دارد. بر اساس گزارش شماره ۲۳ مجموعه بلاک‌ چین، ۲۳ مورد از این پروژه‌ها هم اکنون در بازار حضور دارند.

سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر نیز از جمله کسانی هستند که به این حوزه علاقه نشان می‌دهند. در گزارش موسسه بلاک چین آمده است: «تاکنون حدود ۳۳۵ میلیون دلار سرمایه برای همه پروژه‌های استیبل‌کوین جمع‌آوری شده است. یکی از مشهورترین این پروژه‌ها که توسط صندوق معروف سرمایه ‌گذاری اندرسن هورویتز صورت گرفته به تازگی توانسته ۱۵ میلیون دلار برای پروژه‌ای به نام میکرداو (MakerDAO) تامین کند.

 

منبع: ارز نگار