[ مرکز اخبار ]
اسپلیتر وی جی ای چیست؟
یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ۴۹۵ بازدید کننده دسته ها: برچسب ها: , , , ,

اسپلیتر وی جی ای چیست؟

اسپلیترVGA چیست ؟

اسپلیتر VGA دستگاهی است که سیگنال وی جی ای را تکثیر می‌کند . به عبارت دیگر، یک ورودی VGA را گرفته و آن را به خروجی‌های متعدد وی جی ای کپی می‌کند. ( تصویر زیر ابتدا اتصال بدون استفاده از اسپلیتر را نشان می‌دهد و تصویر بعدی اتصال دو مانیتور از طریق یک اسپلیتر وی جی ای را نشان می‌دهد).

استفاده از اسپلیتر

کاربرد اسپلیتر


اسپلیترهای فعال و غیر فعال وی جی ای
دو نوع اسپلیتر وی جی ای وجود دارد . اسپلیتر فعال و غیر فعال  (Active VGA splitters and passive VGA splitters). اسپلیترهای غیر فعال همانگونه که در نمونه زیر مشهود است، همچنین تحت عنوان Y-splitters or Y-adapters نیز شناخته می شوند.

اسپلیتر یک به دو

اسپلیتر یک به دو

از طرف دیگر، اسپلیترهای وی جی ای فعال، شامل دستگاه‌های سخت افزاری هستند که برای کارکردن نیاز به برق داشته و اغلب در طرفین خروجی بیش از ۲ پورت دارند. یک نمونه از اسپیلتر وی جی ای از شرکت Kramer Electronics در زیر نشان داده شده است:

اسپلیتر فعال یا سوئیچ

چه وقت از اسپلیتر غیر فعال (کابل یک به دو ) استفاده کنیم ؟

یک اسپلیتر غیرفعال یا ( کابل یک به دو ) تنها چند مزیت نسبت به همتای فعال خود دارد . در مرحله اول، اسپلیترهای غیر فعال بسیار ارزان قیمت هستند و دوم، اینکه آنها جمع و جوراند و نیاز به برق ندارند.
متاسفانه، اسپلیترهای غیرفعال هم معایبی دارند. آنها با همه تجهیزات سازگار نیستند. به عنوان مثال، بعنوان یک اسپلیتر غیر فعال، اجازه نمی دهد که مانیتورها به درستی خود را به منبع VGA بشناساند. اسپلیتر غیر فعال، حداکثر از دو خروجی پشتیبانی می‌کند. از آنجائیکه که هیچ تقویت کننده سیگنالی وجود ندارد، خروجی ها اغلب کیفیت پایین‌تری دارند.
پیشنهاد می‌شود که از اسپلیتر غیرفعال در زمانی که دو مدل مانیتور مشابه را به خروجی اسپلیتر وصل می‌کنید و منبع برقی نیز وجود ندارد و یا کیفیت تصویر برای شما مهم نمی باشد، استفاده کنید.

چه هنگام از اسپلیتر فعال (سوئیچ ) استفاده کنیم؟

قبل از شروع این مطلب باید متذکر شد که اسم معمول و مرسوم این اسپلیتر در بازار ایران “سوئیچ وی جی ای ” است.
این سوئیچ وی جی ای مزایای بی شماری نسبت به اسپلیتر یک به دو دارد. اسپلیتر فعال وی جی ای ، می‌تواند یک پورت وی جی ای را تقریبا به هر تعداد خروجی‌ کپی نماید. علاوه بر این، یک اسپلیتر فعال خود را به عنوان یک مانیتور به رایانه معرفی می‌کند به این معنی که موضوع ناسازگاری با مدل‌های مختلف مانیتور و تجهیزات مبتنی بر وی جی ای نیز وجود ندارد.
علاوه بر این، اسپلیتر فعال وی جی، به برق نیاز دارد.


انواع کابل های وی جی ای

نتیجه گیری :

در صورت ممکن، اسپلیتر فعال برای همه کاربردها پیشنهاد می شود. در ضمن، وقتی که اسپلیتر فعال یا سوئیچ را انتخاب می‌کنید اطمینان حاصل کنید که مشخصات آن با مقدار رزولوشن مورد دلخواه تان مطابقت داشته باشد.

منبع: www.behprice.com